Sohbet Girişi

Türkiye'nin en iyi sohbet odaları

Masaüstü için mirc indir.

Yenilikçi iş fikirlerini 3 yıldır besleyici Türkiye Ilmi ve Teknolojik Arama Kurumu (TÜBİTAK),

Yenilikçi iş fikirlerini 3 yıldır besleyici Türkiye Ilmi ve Teknolojik Arama Kurumu (TÜBİTAK),

Bilim adamları, 12 bin yıldır aşina yiyecek, süs eşyası, müzik aleti olası çok farklı olarak başvuru alanlarına efendi sulu kabağının kalıtımsal kaynaklarını alıkoymak dolayı özgül biraz taslak geliştirdiler. Dizayn, Türkiye Kesin ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yoluyla desteklenerek hayata geçirildi.
 
Sulu kabağının kalıtımsal kaynaklarını tutmak amacıyla hazırlanan “Türkiye Su Içeren Kabaklarının Toplanması, Morfolojik ve Moleküler Markırlarla Karekterizasyonu” antetli projeyi, Erciyes Üniversitesi Zirai Fakültesi Bahçe Ile Ilgili Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Yetişir, Biyoteknoloji Bölümü Öğretmen Yrd. Doç. Cesur Gürcan ve Mersin Dürüst Alata Bahçe Ile Ilgili Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nden Zirai Mühendisi Nihal Denli hayata geçirdi.
 
2.5 yaş her tarafında özenle yürütülen çalışmalarda, Türkiye ve yurtdışında tarım kurumlarına ulaşılarak ya da su içeren kabağı ekimi yapılan alanlar gezilerek, 38’i yurtdışından miktar 418 aksine su ile ilgili kabağı çekirdeğine ulaşıldı.
 
Taslak; yemek, su ile ilgilïs eşyası, müzik aleti aynı çok farklı olarak dilekçe alanlarına sahip su ile ilgili kabağının eksilen kullanımına muhalif fazla yetiştirilmesi ve tüketiminin yaygınlaştırılması amacıyla yapılacak çalışmalarda girdi kadar kullanılacak.
 
Projenin araştırma ayağında ayaklık yüzölçümü Mersin Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Arama İstasyonu Müdürlüğü’nde refakâtçi Tarım Mühendisi Nihal Denli, 12 bin yıldır varlığı alışılmış su ile ilgili kabağının Türkiye’hem de çok farklı bölgelerde farklı olarak amaçlarla yetiştirildiğini, nitekim hem de şiddetli üretken kimi kalıtımsal
çeşitliliğe usta olduğunu söyledi.
 
Son dönemlerde su içeren kabağı kullanımı ve buna ast olarak yetiştiriciliğinin azaldığını açıklayan Denli, kaybolmaya yüz tutmuş su içeren kabağının kalıtımsal kaynaklarını biriktirmek ve koruma aşağı elde etmek karşı projenin hayata geçtiğini kaydetti.
 
Su Içeren kabağının genetiğini taşıyan çekirdekleri 3 yıl su ile ilgilïren çalışma sonucunda topladıklarını, yurtiçi ve yurtdışından 418 çekirdeğe ulaştıklarını açıklayan Denli, şunları söyledi:
 
“Ülkemizde bu tür üzerinde araştırmalar dalgın denecek çok kısaltılmış. Müstakbel kuşaklara aktarılmak üzere bu çalışma yapıldı. Türkiye’nin sulu kabağı kalıtımsal kaynaklarını yansıtacak biraz şekilde toplama işleminin yapılması,  toplanan materyallerin farketmez koşullarda karakterize edilerek iç koleksiyonun oluşturulması, bundan devam yapılacak bütün çalışmalara savunma sistemi oluşturacak.”
 
Acemi Araştırmalara Işık Tutacak
 
Denli, su içeren kabağının emen meyvelerinin haşlanarak, kızartılarak yoksa dolması yapılarak tüketildiğini, yine de sulu kabı, yem saklama kapları, bağ-kacak, müzik aleti, süsleyici doğrultusunda olan ve balık ağlarında yüzeyde püritan kadar kullanıldığını belirtti.
 
Su Içeren kabağının karpuz bitkisine büyümüş olarak hem de kullanıldığını ve yeterli anestezi gösterdiğini açıklayan Denli, “Su Içeren kabağı ülkemizde çok farklı olarak amaçlarda ve çeşitlilikte kullanılıyor. Sebze kalitesi, anaçlık durumu, kabakgil hastalık ve zararlılarına küstahlık durumu, su içeren̈s eşyası cerahat toplama özellikleri, tıbbi işletme boyutu gibi kullanımları kısım önünde bulundurulunca gerçekleştirdiğimiz projeyle yapılacak yeni projelere foto tuttuğumuzu düdiyënüanlam” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir