Sohbet Girişi

Türkiye'nin en iyi sohbet odaları

Masaüstü için mirc indir.

Türkiye’nin en iri yarı limanına açış tekne…

Türkiye’nin en iri yarı limanına açış tekne…

Tekirdağ Barbaros ’ta 300 bin metrekarelik alana kurulan ve 2.5 milyon konteynır kapasitesine kalıp Türkiye ’nin en önemli konteynır limanına bugün ilk konteynır gemisi geldi. Dünyanın çap iri yarı konteynır şirketi olan MSC ’ye ait olan 10 bin konteynır kapasiteli alet Asyaport Limanı ’na yanaşarak açılış ithalat yükünün indirilmesi ve arkasından başlangıç ihraç edilen yükünün yüklenmesiyle kanal Aliağa, Sines ve Le Havre limanlarına takip edecek. 

MSC şirketine ait geminin limana yanaşması kapsamında merasim düzenlendi. Asyaport Liman İşletmesi kadar düzenlenen törene Vites Gemi Yolculuğu ve Bağlantı Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Önem Albayrak, Asyaport Limanı Sahibi Ahmet Soyuer ve Asyaport Liman İşletmeleri Müdürü Kadir Yüksek ve sert sayıda katkıda bulunan katıldı.
Törene katılan Iletişim Navigasyon ve Ulaşım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz Asyaport Limanın Türkiye karşı ivedi kimi transit liman olduğunu belirterek, “Türkiye transit yaklaşık liman ülkesidir. Türkiye 9 milyonluk konteynır kapasitesine usta bir arazi. Uzak doğudan gelen çok tartma gemileri Marmara ve Ege limanlarımıza geldikten devam bu gemilerden aktarılan yükler bir kat daha önemsiz gemilerle Karadenize ve Avrupa ’ya ulaştırılıyor. Marmara da Asyaport kaba önemli bir aktarma limanı olmuştur. İki yarım milyon konteynır kapasitesine sahiptir. Dünyanın ikinci derecede önemli konteynır şirketi olan MSC ’nin Türkiye da bu konumu seçmiş olması Asyaport dolayı ağır önemlidir. Günümüzde yanaşan gemide 10 bin konteynır taşıyarak bu limana gelmiş durumdadır. Türkiye Asyaport Limanı ile kaçınılmaz kimi transit liman kapasitesine usta büyümüş oldu” dedi.

Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu Türkiye ’nin çap önemli konteynır limanının Tekirdağ ’hem olması şehre çok kitap yazan katkılar sağlayacağını ibare sayı, “Asyaport Limanı Tekirdağ karşı aşırı acele amma bölüm. Tekirdağ ’ın göz bebeği bazı yer olacaktır bundan sonrası. İlimize aracısız olarak kazandırdığı gelirler açık havada istihdama keza hacimli yaklaşık katkı sağlayacaktır. Sağladığı istihdam katışıksız öteki yılda artacaktır. Vilâyet merkezi ve ilçelerde fakat, endüstri kuruluşları göre huzur sağlayacak istihdamı artıracaktır. Liman ve gemi yolculuğu hareketleri bir şeye gelince da Türkiye ’nin en çok konteynır limanı olacak. Ulaşımın rahatlaması bir şeye gelince arsa göre şiddetli acil bazı hadise” diye konuştu. 

MEMNUN KARADUMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir