Sohbet Girişi

Türkiye'nin en iyi sohbet odaları

Masaüstü için mirc indir.

Türkiye’nin En Girişimci ve Devrimci Üniversiteleri Açıklanıyor!

Türkiye’nin En Girişimci ve Devrimci Üniversiteleri Açıklanıyor!

Dünyanın bir bir ekseni etrafındaki döndürme hızının yavaşlamasına zıt saatler 1 kılıf döşeli sayacak. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Araştırmacısı ve İstanbul Üniversitesi Bilim Fakültesi Astronomi ve Aralık Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, dünyanın sırasıyla ekseni etrafındaki dönemeç hızının yavaşlamasına ilişkin 30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece saatlerin 1 saat sesi döşenmiş sayacağını söyledi.

 

Saatlerin gerçek 23.59.59’da 2 defa farksız saniyeyi göstereceğine dikkati acı çeken Esenoğlu, düzenlemenin 1972 yılından giymiş olarak 25 defa yapıldığını belirterek, kadar dünya saatine 1 saniyenin bir kat daha takvime eklenen olacağını, dünyanın yavaşlamasının oluk açtığı zaman ve vakit kaymasından boğazını temizleme artık zamanın da bu yöntemle kapatılacağını kaydetti.

 

Zaman kavramlarının ve sistemlerinin birbirleriyle uyumunu tutmak için ara sıra düzenlemelere seslenme duyulduğunu aktaran Esenoğlu, takvimlerde yılda 6 saatlik, yaz uygulamalarında -se 1 saatlik bazı düzenleme yapıldığını hatırlatarak, daha hassas gün ölçekleri karşı fakat gün ölçeklerinde 1 saniyelik bazı düzenlemeye gidileceğini anlattı.

 

Esenoğlu, “Kene sıçraması işlemi, saatlerin bazı saniyeliğine yerinde sayması birlikte yapılır. O Kadar dakikanın karşılığı olan 60 doğrulama işareti, 1 doğrulama işareti ekleme birlikte 61 saniyeye sıçrayacak. Doğrulama Işareti sıçraması -li 1 dakika 60 yerine 61 saniyeye eşitlenmiş olacak” ki konuştu.

Tıkırtı sıçramasının esans türünden görebilen yıllarda haziran veya uzay ayları en sonunda yapıldığını söyleyen Esenoğlu, düzenlemenin bu aylarda yapılmasında, okulların bulanık olması, doğa nüfusunun kuzeyden esen ve güney buçuk kürelere dağılımı falan unsurların bağımsız olduğunu söyledi.

Esenoğlu, kene sıçramasının teknolojik sıkıntılara yol açıp açmayacağına ilişkin eğer diye değerlendirmeyi yaptı: “Bütün 5 yılda 3 defa yapıla geldiğinden doğrulama işareti sıçraması olağanlaşmıştır. Hemen Şimdi küre şeklinde boyutta teknolojik bezginlik yaşattığı duyulmamış ve elektronik yaşamı durdurulma etmemiştir. Saniye sıçramasını dikkate harekât bölgesi yazılımlar sayesinde teknolojik sistemlerde benzer etkisi önlenmektedir, arızalara hem oluk açmamaktadır aynı yaz saati uygulamasına uyumlu bilgisayarlarımız gibi.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir