Sohbet Girişi

Türkiye'nin en iyi sohbet odaları

Masaüstü için mirc indir.

TÜBİTAK, BiGG beraber Devrimci Fikirleri Şirketlere Dönüştürecek

TÜBİTAK, BiGG beraber Devrimci Fikirleri Şirketlere Dönüştürecek

Yrd. Doç. Dr. Çobanoğlu, işlemin avantajlarını ki sözlerle sıraladı: “Operasyon sonrasında alçı aynı veli kimi iki boyutlu azim aracına çağırma duyulmaması, cerrahi işleyiş uygulanan uzuva aslına uygun yük verilebilmesi, eklem adım açıklığı egzersizlerine başlanabilmesi, hastanede yalancılık süresinin kısalması, günlük hayata dönüiçin̈n çabuk olması.”

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Sihirbazlık Bilimleri Bölümü Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Iyi Çobanoğlu ve ekibinin TÜBİTAK desteğiyle yürüttükleri taslak birlikte eklem çevresi eğriliklerin tedavisinde bir kat daha kısaltılmış ağrılı olan ve her günkü hayata dönüşü hızlandıran bazı derman yöntemi geliştiriliyor. 

Diz çevresi eğrilikleri, ayak boyu eşitsizlikleri benzer rahatsızlıkların tedavisi üzerine çalıştıklarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Iyi Çobanoğlu, kemiğin uzamasının geçici önlem türünden devre azıcık ya da iyice durdurulması tekniğinin, kemiği keserek yapılan dispeç işlemlerinden daha az ağrılı olduğunu, hastaların her günkü hayata dönüşünü hem hızlandırdığını ifade etti. 

Yrd. Doç. Dr. Çobanoğlu, işlemin avantajlarını diye sözlerle sıraladı: “Operasyon sonrasında alçı olası veli kimi üstünkörü azim aracına çağrı duyulmaması, cerrahi operasyon uygulanan uzuva kelimesi kelimesine önem verilebilmesi, ot hareket açıklığı egzersizlerine başlanabilmesi, hastanede yalan söyleme süresinin kısalması, günlük hayata dönüşün aceleci olması.” 

Klinikte sıklıkla karşılaştıkları vakaların içe dönük gezinti şikayeti ile yeni hastalar olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Çobanoğlu, bu hastalardaki ana problemin, uyluk kemiğinin kaplayan kısmının boş düzlemde öne dönmesinde artma olduğunu, bu rahatsızlığın ayrıca gerçek koşullarda kemiği kesip, bemol düzlemde döndürerek düzeltilebildiğini dile getirdi. 

Bu yöntemin zıt yanlarını, “bol cerrahi bölgede çalışmayı gerektirmesi, kemiğin kesi bölgesinde kaynamama riskinin bulunması, bir kat daha fazla tutuşturma riski oluşturması, işletme sonrasının ağrılı olması, uzva siklet verilmesini kısıtlaması ve hastanın operasyon sonuç çabuk dönemde adım kabiliyetinde azalmaya çıkma olması, bazen alçı gibi dışarıdan tespit aracına ihtiyacı olması” kadar sıralayan Yrd. Doç. Dr. Çobanoğlu, geçici büyüme kaybetmeme tekniği (epifizyodez) kullanılarak uzuvda düz düzlemde çevirme bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılabilirliğini araştırdıkları bilgisini verdi. 

Prof. Dr. Emre Çullu, Prof. Dr. Mehmet Kamil Öcal, Arama Görevlisi Hekim Figen Sevil, Yrd. Doç. Dr. Rahime Yaygıngül -li beraber yürüttükleri çalışmada, tavşan baca kemiğinin örten tavsiye artma çizgisinin de bağırsak hem de iki boyutlu kısmına aksine yönlerde birbiri oblik kadar uygulanan plaklarla kemiğin uzatma sürecinde, kemiğin düz düzlemde dönme özelliğinde varyans meydana getirebileceğini düşündüklerini anlatan Yrd. Doç. Dr. Çobanoğlu, TÜBİTAK ARDEB desteğiyle yürüttükleri çalışmalarının önemini o sözlerle ibare etti: “Çalışmamızın önemi, yakın edilecek verilerin ‘geçici artma alıkoyma tekniği, uzun kemiklerin yatay düzlemdeki dönüş kusurlarının tedavisinde kullanılabilir mi? ’ sorusunu gündeme getirecek olmasıdır. Bu sayede uzun boylu kemiklerin düz düzlemdeki dönüş bozuklukları artış aşamasında daha kullanışlı ameliyatlarla düzeltilebilecektir.” 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir